31.03.2014 | PRVNÍ VÍTĚZSTVÍ VOZU PEUGEOT 208 T16

PEUGEOT 208 T16

PEUGEOT RALLY ACADEMY ERC

ŘECKO (30.3.2014)

Velmi očekávaný mezinárodní debut vozu Peugeot 208 T16 přinesl první vítězství. Pilot Rally Academy Craig Breen zvítězil v řeckém kole mistrovství Evropy v rally, 30 let po slavném triumfu modelu Peugeot 205 T16.

30 let historie

V roce 1984 Peugeot triumfoval na mezinárodní scéně s vozem 205 T 16. Ari Vatanen tehdy v druhé rychlostní zkoušce dosáhl nejlepšího času. O tři desetiletí později zvítězil při premiéře vozu 208 T16 v mezinárodním závodě Kevin Abbring (Peugeot Rally Academy) s nejrychlejším časem rovněž v druhé rychlostní zkoušce. Historie se opakuje, ale Peugeot 208 T16 toho má ještě spoustu před sebou...

V legendární Akropoli napsal vůz 208 T16 první stránku nové historie. Tento závod je bezpochyby jeden z nejkomplexnějších za celý rok, střídá se tu asfalt, šotolina, déšť i suché počasí… prostě výborný vstup nejen do nové sezóny.

Premiéra pro Craiga Breena, vůz 208 T16 i Peugeot Rally Academy

Na vývoji vozu 208 T16 se spolupodílel i irský pilot Craig Breen se spolujezdcem Scottem Martinem, takže věděli, jaká síla se ve voze skrývá. Z 13 rychlostních zkoušek ve čtyřech (RZ 3, 6, 7 a 11) zvítězil s absolutním časem a po odstoupení svého stájového kolegy Kevina Abbringa se od 6. rychlostní zkoušky ujal vedení. Jeho odhodlaný útok ve vedoucí pozici mu sice přivodil jeden větší smyk, ale i tak si až do cíle udržel vedení, a to i přes tlak B. Bouffiera. Breen nakonec před svým soupeřem zvítězil s náskokem 8,1 vteřiny, třetí K. Kajetanowicz ve voze Fiesta R5 skončil se ztrátou 40 vteřin.

Bylo to první vítězství na mezinárodní úrovni nejen pro Breena, ale i pro Peugeot Rally Academy a pro 208 T16.

Příští víkend se Breen i s vozem 208 T16 objeví v irském mistrovství v rallye, kde je bezpochyby čeká uvítání na úrovni velkých hvězd. Doma v Irsku se představí i v polovině dubna v rámci dalšího kola evropského mistrovství.

Kevin Abbring: první lídr za volantem vozu 208 T16

I když vítězství v tomto třetím kole ERC skončilo v rukou Craiga Breena, velkou senzací byla první účast Kevina Abbringa v barvách Peugeot Rally Academy. Tento nizozemský jezdec zvítězil v loňském poháru 208 Rally Cup France a za své vítězství získal na účast v 6 kolech evropského mistrovství ERC ve voze 208 T16. Abbring hned na počátku ukázal, jaký je v něm potenciál. Již od 2. rychlostní zkoušky dosahoval nejlepších časů a jeho vůz 208 T16 se dostal do čela pelotonu závodníků. 4. RZ opět zajel nejlépe, ale pak musel odstoupit kvůli proděravělému chladiči. Soudě podle výkonů v Řecku bude společně se svým spolujezdcem Sebastianem Marschalem velmi vážným kandidátem na vítězství v jejich příští rally ERC, která se jede v polovině dubna v Irsku.

Řekli nám po závodě..

Craig Breen: „Cítím se fantasticky! Peugeot 208 T16 se ukázal jako velice konkurenceschopný jak na asfaltu, tak na šotolině. Je to mé první vítězství na mezinárodním šampionátu a jsem také velmi hrdý na to, že jsem napsal první stranu historie vozu 208 T16. Jsem nadšený z výsledku, který ukazuje, jak skvělou práci odvedl tým Peugeot Rally Academy, ale také tým Peugeot Sport. Byl to prostě perfektní víkend.“

Kevin Abbring: „To, že jsem se s vozem 208 T16 dostal po 2. rychlostní zkoušce do vedení, bylo příjemné překvapení. Nebylo to v žádném případě předem jasné, protože ve hře bylo spousta nových faktorů: auto na asfaltu, nový systém psaní rozpisu s novým spolujezdcem. Dobře, nedojeli jsme do cíle, ale vůz má skutečný potenciál a mám velkou důvěru v budoucnost. Už se nemůžu dočkat irské rallye.“

Výsledky

1. Craig Breen/Scoot Martin (peugeot 208 T16) 2:21:20,2
2. B. Bouffier (DS3RRC) +8,1
3. K. Kajetanowicz (Ford R5) +42,1
4. E. Lappi (Śkoda S2000) +1:33,0
5. B. Magalhaes (Peugeot 207S2000) +4:40,0 atd.

Příští závod ERC pro Peugeot Rally Academy (Breen a Abbring): Irsko (17.–19. dubna)

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty